Skip to main content

V rámci portfolia specializované péče nabízíme přípravky pro léčbu geneticky podmíněných a metabolických onemocnění a pro řadu specializovaných indikací.

Tyrosinémie typu 1 (HT-1) je onemocnění, při kterém tělo není schopno odbourávat tyrosin, který je jedním ze základních stavebních prvků bílkovin. Pokud tělo nedokáže tyrosin odbourávat, dochází ke zvyšování jeho koncentrace v krvi a k tvorbě toxických látek, jako je sukcinylaceton. Pokud není HT-1 léčena, může dojít k poškození jater a ledvin, k neurologickým problémům a onemocnění má za důsledek zkrácení délky života.1,2

Předpokládá se, že HT-1 postihuje celosvětově jednoho člověka ze 100 000 a je nejzávažnějším onemocněním spojeným s katabolickou dráhou tyrosinu.3 Postihuje stejně muže i ženy a predispozice musí být zděděny od obou rodičů.

Před 20 lety, kdy ještě nebyla k dispozici farmakologická léčba, byla průměrná délka života dětí narozených s HT-1 obvykle jen několik let.2 V současnosti se díky včasné detekci a diagnostice, dietě s omezením bílkovin a dostupné léčbě pacienti s HT-1 dožívají dospělosti a mohou vést rodinný život.4

Alkaptonurie (AKU), známá také jako nemoc černých kostí, je extrémně vzácné geneticky podmíněné onemocnění, které může vést u pacientů k významnému poškození kostí, chrupavek a tkání. AKU obvykle postihuje pouze jednoho člověka z 250 000.

Transthyretinová amyloidóza (hATTR) je závažné, rychle progredující onemocnění. Mutace v genu pro TTR (transthyretin) jsou typicky bodové a vedou k destabilizaci proteinů TTR. Následně dochází k jejich disociaci a tvorbě fibril, které se nakonec v různých orgánech lokálně deponují v podobě amyloidu, který má toxický vliv na okolní buňky. V důsledku toho dochází k jejich nevratnému poškození.

Syndrom familiární chylomikronémie (FCS) je velmi vzácné onemocnění, které vede k extrémně vysokým hladinám triglyceridů (10krát až 100krát vyšším oproti normální hodnotě) a k patologickému hromadění chylomikronů (transportních molekul triglyceridů) v krvi. V důsledku toho se mimo jiné objevují u pacientů gastroenterologické potíže, které mohou vést až k těžké pankreatitidě.

Reference:

  1. Gentz J, Jagenburg R, Zetterström R. Tyrosinemia: An inborn error of tyrosine metabolism with cirrhosis of the liver and multiple renal tubular defects (de Toni-Debré-Fanconi syndrome). J Pediat,1965;66(4):670-696
  2. van Spronsen FJ, Thomasse Y, Smit GP et al. Hereditary tyrosinemia type I: a new clinical classification with difference in prognosis on dietary treatment. Hepatology.
    1994;20(5):1187-1191
  3. Morrow G., Tanguay R.M. Biochemical and Clinical Aspects of Hereditary Tyrosinemia Type 1. In: Tanguay R. (eds) Hereditary Tyrosinemia. Advances in Experimental Medicine and Biology, vol 959. Springer, Cham. 2017
  4. Chinsky JM, Singh R, Ficicioglu C, et al. Diagnosis and treatment of tyrosinemia type I: a US and Canadian consensus group review and recommendations. Genet Med.2017;19(12)