Skip to main content

Úloha imunitního systému

Imunitní systém hraje životně důležitou roli v ochraně organismu před nemocemi. Vlivem různých příčin může dojít k poruše jeho správné funkce. V důsledku toho pak na skutečnou nebo domnělou hrozbu reaguje nedostatečně nebo naopak přehnaně. V Sobi se již dlouho soustředíme právě na oblast imunologie a díky tomu disponujeme rozsáhlými zkušenostmi z tohoto oboru.
Nabízíme možnosti léčby závažných, invalidizujících a život ohrožujících imunologických onemocnění. Díky naším znalostem můžeme hledat možnosti využití našich přípravků v nových indikacích a najít vhodné kandidáty pro pozdní fázi klinického hodnocení s cílem naplnit dosud neuspokojené léčebné potřeby i v ostatních oblastech léčby.
Již dlouhou dobu se snažíme zvýšit dostupnost inovativní léčby pacientům, kteří ji potřebují, a v tomto úsilí chceme ve spolupráci se zdravotnickými pracovníky, pacientskými organizacemi a dalšími zúčastněnými stranami nadále pokračovat.

Interleukin-1 a autoinflamatorní onemocnění

Skupina interleukinů-1 (IL-1) je skupina prozánětlivých cytokinů, které hrají ústřední roli v regulaci imunitní odpovědi organismu. Tyto cytokiny se vážou na receptory IL-1 na buňkách, a tím klíčovým způsobem ovlivňují akutní a chronické zánětlivé reakce.

Systém IL-1 se kromě toho účastní i několika dalších biologických procesů, například metabolických a krvetvorných. Členové rodiny IL-1 jsou identifikováni jako terapeutické cíle u stále většího počtu autoinflamatorních onemocnění, u nichž může právě inhibice aktivity IL-1 představovat základ nových léčebných postupů.

IL-1 je důležitým faktorem u Stillovy choroby, vzácného systémového autoinflamatorního onemocnění, které je charakterizováno vysokými horečkami, bolestmi kloubů a vyrážkou. Rovněž pacienti s revmatoidní artritidou vykazují zvýšenou hladinu IL-1, která koreluje s dalšími parametry aktivity onemocnění.

Familiární středomořská horečka (FMF) je vzácné, dědičné autoinflamatorní onemocnění. Toto onemocnění je charakterizováno opakujícími se záchvaty horečky a bolestí, a proto se řadí k syndromům periodické horečky. U pacientů se obvykle vyskytuje změna v genetické informaci v tzv. genu MEVF (středomořská horečka), která je příčinou rozvoje nekontrolovaného zánětu v těle. U přibližně 90 % pacientů se onemocnění objeví před 20. rokem života, u 75 % dokonce před 10. rokem života. Epizoda FMF trvá běžně jeden až tři dny.

CAPS (periodické syndromy asociované s kryopyrinem) je skupina vzácných a potenciálně fatálních autoinflamatorních onemocnění charakterizovaných nadměrnou produkcí proteinu interleukinu 1β (IL-1β). Mezi běžné příznaky patří vyrážka, periodické horečky, bolesti hlavy, malátnost a bolesti kloubů. Nejzávažnější forma CAPS je známá jako NOMID (novorozenecké multisystémové zánětlivé onemocnění) nebo CINCA (chronický infantilní neurologický kožní a kloubní syndrom).

Revmatoidní artritida (RA) je nejčastější zánětlivé onemocnění kloubů s chronicko-progresivním průběhem. Příčiny a spouštěcí faktory revmatoidní artritidy jsou různorodé a dosud nejsou zcela objasněné. V důsledku poruchy imunitní regulace a vlivem nadprodukce prozánětlivých cytokinů dochází k rozvoji zánětu kloubů, jejich otokům a citlivosti na tlak. Postupně dochází ke stále většímu poškození buněk chrupavky v kloubech.

Ulcerózní kolitida (UC)

Ulcerózní kolitida je jedním z typů idiopatických (nespecifických) střevních zánětů (IBD) postihující sliznici tlustého střeva. Rozsah onemocnění i jeho závažnost mohou být různé od postižení konečníku až po extenzivní formu postižení celého tračníku. Konkrétní projevy, rozsah a léčba se u jednotlivých pacientů liší. UC může také ovlivnit kůži, oči, kosti, klouby, duševní a emocionální zdravotní stav pacienta.