Hematologie je obor, který se zabývá onemocněním krve
Krevní systém je složitý. Zastává důležité transportní funkce, rozvádí živiny, kyslík, hormony a jiné signální molekuly a další důležité látky k buňkám do různých částí těla a odvádí odpadní produkty z těchto buněk.
Bílé krvinky hrají důležitou roli v imunitním systému, chrání organismus před infekcemi a nemocemi. Krevní systém má v lidském těle klíčovou úlohu a funguje ve spolupráci s mnoha dalšími systémy.
Hematologie se zabývá širokou škálou onemocnění krve, které zasahují červené a bílé krvinky, srážlivost, krevní destičky nebo kostní dřeň. Onemocnění krve mohou být jak zhoubná, včetně nádorových onemocnění, tak i nezhoubná.
Hemofilie
Hemofilie je typ krvácivé poruchy, při které se krev správně nesráží, což se u pacienta projevuje chorobnou krvácivostí. Cílem vhodné léčby je pomoci pacientům s hemofilií žít plnohodnotný, zdravý a aktivní život bez omezení.
Sobi ve spolupráci se společností Sanofi poskytuje léčbu hemofilie A a hemofilie B. Naším cílem je umožnit přístup k léčbě všem pacientům na našem kontinentu – v Evropě, ve většině zemí Blízkého východu, v severní Africe a v Rusku – kteří léčbu potřebují. Díky spolupráci se širší hemofilickou komunitou nacházíme řešení problémů, se kterými se potýkají všichni pacienti s hemofilií.
Projekt Liberate Life – plnohodnotný život navzdory hemofilii
V létě 2018 jsme realizovali rozsáhlou celoevropskou etnografickou studii hodnotící život 51 pacientů s hemofilií. Pacienti a jejich rodiny byli po dobu 1–2 dnů sledováni výzkumnými pracovníky, byla vedena interview s 18-ti poskytovateli zdravotní péče a pěti odborníky na hemofilii za účelem lepšího porozumění jejich potřebám. Výsledkem tohoto podrobného výzkumu byly důležité poznatky, které nás inspirovaly v naší vizi v oblasti hemofilie: Liberate Life – svobodnější život.
Vize Liberate Life naplňuje dlouhodobý závazek společnosti Sobi pomáhat pacientům vést plnohodnotný život navzdory hemofilii. Cílem projektu je také zapojení co nejširší komunity hemofiliků.
Více informací naleznete na webu www.liberatelife.cz.
Trombocytopenie
Trombocytopenie je onemocnění charakterizované abnormálně nízkou hladinou krevních destiček (trombocytů) v krvi. Vyskytuje se v několika formách, může se například jednat o autoimunitní formu (ITP), formu související s chronickým onemocněním jater (CLD) a může se rozvinout také jako důsledek chemoterapie.
Paroxysmální noční hemoglobinurie (PNH)
Paroxysmální noční hemoglobinurie (PNH) je vzácné, získané, život ohrožující onemocnění charakterizované chronickým rozpadem červených krvinek a zvýšeným rizikem trombózy.
Název tohoto onemocnění je poněkud zavádějící. Ve skutečnosti PNH není paroxysmálním onemocněním, nevyskytuje se pouze v noci, příznaky se mohou objevit kdykoliv. Navíc, u všech pacientů se nemusí vyskytnout tmavě červená nebo černá moč v důsledku hemoglobinurie.
Difúzní velkobuněčný B lymfom (DLBCL)
Difúzní velkobuněčný B-lymfom (DLBCL) představuje nejčastější typ maligních ne-Hodgkinových lymfomů (NHL). Řadí se mezi lymfomy agresivní, tedy rychle rostoucí a bez adekvátní léčby přichází rychlá progrese onemocnění, která může být v častých případech fatální.